Kolejność oglądania filmów „Marvela”

Całe uniwersum filmów superbohaterskich opartych na komiksach Marvela rozrosło się w ciągu kilku lat ostatnich lat do tak gigantycznych rozmiarów, że co jakiś czas warto wspomnieć w jakiej kolejności trzeba je oglądać. Niektórzy z Was widzieli już wszystko (włącznie z nowym Thorem), inni z kolei przypadkiem zobaczyli „coś tam w TV” a jeszcze inni nie widzieli kompletnie nic – a chcieliby. Tutaj pojawia się problem, że wspomniane filmy są ze sobą bardziej połączone fabularnie. Czasami chodzi o zaledwie jedną scenę już po napisach końcowych (albo kilku w trakcie, miejcie to na uwadze!), a innym razem o jest już mowa o gościnnym występie jakiegoś bohatera w filmie teoretycznie kogoś innego. No i są jeszcze „Avengers”, którzy z założenia skupiają akcję na całej zbieranej w innych produkcjach drużynie. Ufff, Lista z kolejnością oglądania filmów Marvela powstała dla wszystkich tych, którzy chcą zacząć przygodę z tymi niezwykłymi postaciami, jak również dla tych, którzy nie są pewni czy widzieli już wszystko – może coś Wam umknęło i warto temat pogłębić.

Iron Man (2008)
Incredible Hulk (2008) [Hulków było więcej, grali ich też inni aktorzy, ale to właśnie ten wlicza się fabularnie w główną serię]
Iron Man 2 (2010)
Thor (2011)
Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (2011)
Avengers (2012)
Iron Man 3 (2013)
Thor: Mroczny świat (2013)
Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (2014)
Strażnicy Galaktyki (2014)
Avengers: Czas Ultrona (2015)
Ant-Man (2015)
Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów (2016)
Doktor Strange (2016)
Strażnicy Galaktyki 2 (2017)
Spider-Man: Homecoming (2017)
Thor: Ragnarok (2017).

Tyle filmów miało premierę w tym momencie 🙂 To oczywiście jeszcze nie wszystko, ponieważ cały czas powstają kolejne. W tym momencie nie ufajcie dodatkowej liście w 100%, bo wszystko może się jeszcze zmienić, ale tak prezentuje się kolejna prawdopodobna kolejność premier:

Czarna Pantera (2018)
Avengers: Infinity War (2018)
Ant-Man and The Wasp (2018)
Captain Marvel (2019)
Avengers: Infinity War 2 (2019)

Wiadomo dodatkowo, że powstaną i wliczą się do tego świata kolejne produkcje ze Spider-Manem, film o jego przeciwniku Venomie oraz Strażnicy Galaktyki 3 – ale w tym momencie brak jakichkolwiek innych konkretów czy dat.

Istnieją jeszcze dwa stosunkowo ważne i włączające się do fabuły seriale: Agenci TARCZY oraz Agentka Carter. Pierwszy dzieje się w miarę równo z filmową historią, zaczynającą się chyba kilka dni po pierwszym Avengers, natomiast „Agentka” dzieje się kilkadziesiąt lat wcześniej i jest dość mocno związana z pierwszym Kapitanem Ameryką. Resztę produkcji jak: Marvel Inhumans czy Netflixowe cuda pokroju The Defenders (Daredevil, Luke Cage, Jessica Jones, Iron Fist, The Punisher) nie wliczają się bezpośrednio w główną oś fabularną. Przewijają się w nich co prawda pojedyncze aluzje nawiązujące do niektórych filmowych wydarzeń np. „Wielka zielona bestia zniszczyła miasto X”, ale nie skupiają się na nich bezpośrednio. Jeśli natomiast chcecie zobaczyć absolutnie wszystko, to są jeszcze krótkometrażówki Marvel One Shots – ale są kompletnie opcjonalne.

Na sam koniec ważna informacja o którą ktoś z Was może zapytać: Tak, ani X-Men, ani Wolverine, ani Deadpool nie wliczają się w ten „świat” – winę za to ponoszą prawa autorskie i wytwórnie, które je posiadają. Z tego też powodu tak długo nie widzieliśmy w akcji „Spider-Mana” – ten należał do SONY, które produkowało swoją własną linię filmów. Warto też dodać, że filmy animowane również się do głównej osi nie wliczają. Te po pierwsze są wyjątkowo słabe (DC Comics wypuszcza o niebo lepsze), a po drugie są oparte głównie na komiksach – podczas gdy te kinowe zdecydowanie mniej.

 

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *