Skip to main content

Dzisiejszy tydzień to trzy bardzo ciekawe filmy, produkcje niezwykle dobre – ale całkowicie zaspokajające tylko bardzo zawężone gusta, ponieważ ich specyfika nie pozwala na jakiekolwiek uogólnienia wśród widzów. Pierwszym z nich będzie komedia Co Ty wiesz o swoim dziadku? opowiadająca o podróży pewnego emeryta i jego wnuczka przez Amerykę, później Pitbull. Nowe porządki czyli polski, mroczny thriller-sensacyjny o grupie mokotowskiej i policjantach, którzy próbują ją zwalczyć, a na sam koniec Dziewczyna z portretu czyli historia pierwszej operacji zmiany płci. Post powstał oczywiście z okazji taniej środy w Cinema City, podczas której kupicie bilety za jedyne 14zł.

 – Co Ty wiesz o swoim dziadku?

7721259.3O czym: Na tydzień przed swoim ślubem, a dzień po śmierci babci – Jason musi dowieźć swojego dziadka na Florydę. Okazuje się jednak, że Panowie mają ze sobą bardzo mało wspólnego.

Dlaczego tak: Robert De Niro i Zac Efron! Aż nie chce się uwierzyć do czego są zdolni Ci niezwykle utalentowani aktorzy: rozbierają się, śpiewają, zachowują naprawdę świńsko i przeklinają w taki sposób, że włos jeży się na głowie. Bo Aubrey Plaza jest mega, ale to mega seksowna! Bo jeśli lubicie naprawdę przeginający humor i żarty o penisach, goniące żarty rasistowskie – to się zakochacie! Bo zdjęcia są świetne i czuć klimat studenckiego lata. Bo film prawie przez całą swoją długość jest bardzo równy i nie ma słabszych momentów.

Dlaczego nie: Film naprawdę prze-sa-dza. Ludzie wychodzili z sali – co innego, że przyszli na film z dziećmi… Jeśli jesteście delikatni Robert De Niro już na zawsze straci w waszych oczach. To kolejny film z De Niro w bardzo krótkim czasie – ja już mam go dość.

Kiedy: Uwielbiam takie zboczone filmy, a ten mnie naprawdę mega zaskoczył, spodziewałem się wprawdzie „czegoś” ale nie tak mocnego! Dla mnie hit.

 – Pitbull. Nowe porządki

7715923_1.3 (1)O czym: Policjanci z dwóch Warszawskich komend łączą siły, aby wspólnie rozbić Grupę Mokotowską.

Dlaczego tak: Piotr Stramowski jest niezwykły i mega przekonujący w swojej roli! Gra całym sobą, dzięki temu jest wiarygodnym, twardym gliną. Bo pojawia się cała plejada znakomitych aktorów: Bogusław Linda (w roli głównego złego), Maja Ostaszewska, Andrzej Grabowski, Krzysztof Czeczot czy Agnieszka Dygant. Bo przynajmniej 70% fabuły jest mroczna, bardzo brutalna, ale też przepleciona niewymuszonym i szalenie ludzkim humorem. Bo film nie nudzi ani przez chwilę. Bo cudownie pokazali Warszawę – chociaż pełną przestępstw i brudu.

Dlaczego nie: Bo finał mocno rozczarowuje. Bo w scenariuszu jest sporo dziur i zbędnych scen/niezrozumiałych wątków – prawdopodobnie nowy Pitbull będzie kiedyś przerobiony na serial i wtedy się to wyjaśni i złoży do kupy. Bo cała otoczka przemocy jest momentami bardzo przytłaczająca. Bo niektóre „sławy” z plakatu występują dość krótko, więc jest to jawne wprowadzanie w błąd.

Kiedy: Przymykając oko na minusy, film jest zaskakująco dobry. Było to moje pierwsze spotkanie z tą marką, ale sięgnę z chęcią po serial i pierwszy film – których nie widziałem, co jest zabawne o tyle, że statystowałem w nich swojego czasu. Ja polecam – o ile to na Wasze nerwy.

– Dziewczyna z portretu

7716977.3O czym: Małżeństwo malarzy przeżywa kryzys, gdy mężczyzna postanawia zmienić płeć.

Dlaczego tak: Eddie Redmayne zagrał bardzo odważnie, klimatycznie, delikatnie i.. seksownie. Można uwierzyć że faktycznie niebezpiecznie zbliżył się do bycia kobietą – film otwiera oczy na sprawy osób trans-płciowych i w prosty sposób tłumaczy, co prawdopodobnie dzieje się w ich głowie. Mocne! Bo Alicia Vikander jest coraz lepszą i pewniejszą siebie aktorką (przypominającą jak żywo Keira’ę Knightley)! Bo zdjęcia są przepiękne, zmysłowe i rządzą całością seansu – film jest bardzo cichy, w większości scen karmimy właśnie wzrok. Bo dekoracje i kostiumy przywodzą na myśl Paryski przepych (trochę Francji w produkcji zresztą jest). Film jest też prawdziwą historią pierwszej osoby, która zdecydowała się na zmianę płci, w dodatku opartą o książkę-pamiętnik spisany przez samego bohatera/bohaterkę.

Dlaczego nie: Nie dla homofobów, bo nie wysiedzą – a szkoda, bo powinni. Brak tu jakichkolwiek zwrotów akcji znanych innych z filmów – niektórych może to znudzić.

Kiedy: Jeśli temat Was zainteresował, to oczywiście od razu! Każda z premier tego tygodnia jest doskonała w tym, czym ma być, nie inaczej jest z Dziewczyną z portretu.

Cinema_City_Master_RGB_whiteBg1-300x1641

Piotrek Gniewkowski (Niekulturalny)

Krytyk filmowy i teatralny, zapalony gracz konsolowy i komputerowy. Od kilku lat pracuje w branży reklamowej przy projektach influencerskich. Zakochany w najnowszych technologiach. W wolnych chwilach fotografuje Warszawę.

One Comment

Zostaw komentarz: